ماتریوشکا - پارسا پیروزفر

ماتریوشکا، نیم نگاهی به نمایش جدید پارسا پیروزفر

تیاتر ماتریوشکا بر اساس ۸ داستان کوتاه از آنتوان چخوف با نویسندگی، طراحی، کارگردانی و بازیگری پارسا پیروزفر مدتی هست که برای اکران جدیدش در تماشاخانه پالیز به روی صحنه رفته و در این نمایش، تنها بازیگر صحنه (پارسا پیروزفر) وظیفه بازی کردن به جای همه کاراکترهای داستان رو بر عهده داره که در نوع خودش میتونه جالب و هیجان‌انگیز باشه.

مدتی هست عاشق داستان‌هایی با سوژه‌های عام شدم و این علاقه، باعث شد که این نمایش برام جذابتر بنظر بیاد. بازی پارسا پیروزفر و تغییر نقش‌های بی‌درنگ از قالب یک شخصیت به شخصیتی دیگه و تواناییش در کنترل کردن تم شخصیتی کاراکترها، همینطور داستان‌های کوتاه و جذاب آنتوان چخوف دلیل محکمی هستند که باعث میشن این نمایش بتونه شما رو تا پایان سرگرم نگه داره اما شاید همین نقاط قوت نمایش بود که پس از مدتی از شروعش، باعث شد کمی احساس خستگی بهم دست بده و تصور اینکه شاید با بازیگران بیشتر، این نمایش میتونست جذابتر باشه، از ذهنم گذر کرد.

ماتروشکا با دکور صحنه‌ای بسیار ساده در حد یک میز و صندلی به همراه وسایلی روی اون، به خوبی تمام داستان‌ها رو برای شما تعریف و بازی میکنه و یکی از نکات جذابی که نظر من رو در هنگام تماشا به خودش جلب کرد، کنترل نور صحنه با چراغ روی میز توسط بازیگر بود. شاید ساده بنظر بیاد ولی از این موضوع کاملا لذت می‌بردم!
عمق داستان‌ها و نگاهی که به مسائل اجتماعی پیرامون با نگاهی نسبتا کاریکاتورگونه وجود داشت به نظرم صرفا برای سرگرمی دوساعته مناسب بود و در انتها تنها چیزی که در خاطرم مونده، فقط و فقط بازی بازیگر در قالب چند شخصیت و لذت تماشای همین تغییر شخصیت‌ها هستش. داستان‌های چخوف شاید از لحاظ جامعه‌شناختی و بیان مشکلات عام جامعه جذاب باشن اما خب بازی کردن اونها توسط یک بازیگر ممکنه نتونه به درستی تمام عمق داستان رو به بازیگر انتقال بده. و به همین دلیل در طول مدت نمایش، بیشتر تمرکز من روی بازیگر بود نه داستان!

صحبت کردن راجع به داستان‌ها در حوصله این مطلب کوتاه نیست اما در مجموع جذابیت تغییر نقش‌ها توسط یک بازیگر، داستان‌های کوتاه و نتیجه‌گیری‌های بموقع از اونها و همچنین بازی خوب بازیگر باعث شد از دیدن این نمایش لذت ببرم و بتونم اون رو به دوستانم معرفی کنم.

اما ماتریوشکا (ماتروشکا) (ماریوشکا) چیست؟
به نقل از ویکی‌پدیا:

ماتریوشکا یا عروسک تودرتوی روسی، مجموعه‌ای از عروسکهای کوچک‌شونده است که به ترتیب داخل دیگری قرار می‌گیرد.
ماتروشکا عروسک‌های چوبی درون‌تهی معروف روسی است که از چوب درخت زیرفون (کُپ) و در تعداد ۵ یا بیشتر یا کمتر و به صورت تو در تو با تزیینات و رنگ آمیزی متنوعی ساخته می‌شود . ماتروشکا از اواخر سدهٔ نوزده میلادی به عنوان نماد و هدیه یادگاری روسیه درآمده‌است.
واژهٔ «ماتروشکا» برگرفته از اسم‌های روسی ماتریونا (Matryona) و ماتریوشا (Matriosha) است که برای دختران روس به کار می‌رود. حرف «ک» در ماتروشکا، «ک» تصغیر است.

جا داره از دوستان خوبم حنیف و امیر هم تشکر کنم که بانی شدن تا بتونم در نزدیکترین فاصله از صحنه این نمایش رو نظاره کنم.
پی‌نوشت: من نقاد یا تحلیلگر تیاتر نیستم و این مطلب کوتاه، صرفا برای بیان نظر کلی من نسبت به این نمایش نوشته شده است.

اشتراک‌گذاری این مطلب

3 دیدگاه در “ماتریوشکا، نیم نگاهی به نمایش جدید پارسا پیروزفر”

  1. بعد سالها #تاتر #اجرا #بازی و بازیگری به معنای واقعی دیدم. #جامعه تاتر مدیون #پارسا پیروزفر هاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*